wrz 142022

Co o wojnie wiedzieć trzeba?

Co o wojnie wiedzieć trzeba?

Może człowiek nie ma na co dzień czasu, ale nie warto zapominać o czytaniu książek. Chociażby tych, które opisują fikcyjne historie. Dzięki takim właśnie lekturom można odstresować się w bardzo przyjemny sposób. Czasem również można uświadomić sobie to, jak kruche jest życie ludzkie. Część książek opisuje bowiem historie prawdziwe, jakie mają miejsce na co dzień. Jedną z takich książek jest “Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny światowy bestseller“.  Autorami są Serhyj Syniuk i Krzysztof Petek.

24.02.2022

Człowiek był pewny tego, że za jego życia nie usłyszy już słowa wojna. I to na taką skalę jak teraz. Tylko że dzień 24.02.2022 pokazał, iż tak naprawdę nigdy nie można być niczego pewnym. Niby żyje się na co dzień w tak cywilizowanym świecie, gdzie wszystko jest wiadomym z góry, ale ten dzień odmienił życie wielu osób. W szczególności, jeżeli mowa jest o Rosji i Ukrainie. Wtedy to rosyjskie wojska, zgodnie z rozkazem Putina dokonały napaści na ziemie ukraińskie. I o tym właśnie traktuje ta książka. O początkowych dniach wojny, która rozgrywa się wciąż. Autorzy postanowili pokazać nie tylko walkę Putina, która prowadzi…właściwie to chyba nawet nie do końca wiadomo dokąd. To także “szeregowi” ludzie, którzy chcieliby powrócić do normalnego życia. Nawet tego bardzo nudnego, ale w sumie nie mogą – chociażby nie wiadomo jak bardzo by do tego dążyli.

Trójka ludzi

Serhyj Syniuk i Krzysztof Petek piszą głównie o trzech osobach. Pokazują oni historię pisarki Oleny Zacharczenko, lekarki Aleksandry Tarczewskiej, prozaika i szeregowego Sił Zbrojnych Ukrainy Wiktora Jankewycza, który podczas trzydniowej przepustki z frontu wziął ślub. Ludzie zwykli, którzy do niedawna mieli normalne życie, jak wielu innych Europejczyków, ale 24.02.2022 to dla nich ogromna rewolucja. Brawurowa książka, którą powinien przeczytać każdy. Bez względu na to, ile ma lat, czy też jaki ma status materialny. Chociażby po to, aby docenić jak życie na co dzień jest tak bardzo kruche i jak trzeba je doceniać.